Ukupno: 332006
Ovaj mjesec: 1942
Obilježili smo Svjetski dan zaštite životinja
Autor: Dražen Kostanjevac, 6. 10. 2021.

U ponedjeljak 4. listopada na satu prirode učenici 6.a razreda obilježili su Svjetski dan zaštite životinja kroz zanimljivu radionicu. Svjetski dan zaštite životinja prvi puta počeo se obilježavati 1931. godine tijekom konvencije ekologa u Firenci, a njegov je cilj bio upozoriti na položaj ugroženih životinja. Od tada do danas obilježava se u svim zemljama. Udruge za zaštitu životinja globalno obilježavaju taj dan kako bi povećale svijest o problemima životinja te potaknule ljude na razmišljanje o tome kako se odnose prema životinjama. Nažalost, životinje su često žrtve ljudske sebičnosti i nasilja. U Hrvatskoj je strogo zaštićen veliki broj vrsta iz skupine sisavaca, poput vuka i risa, sve vrste šišmiša, dvije vrste dupina koje se pojavljuju u Jadranu, ali i sve vrste dupina i kitova koji se u njemu slučajno zateknu, zatim velik broj ptica, gmazova, kornjača i vodozemaca.  Na današnjem satu učenici su donijeli slike svojih kućnih ljubimaca te ih u nekoliko rečenica opisali. Oduševljenje je nastalo kada je učiteljica predstavila svoje kućne ljubimce: dva udomljena psa i kornjaču koja je bila "gost" i glavna atrakcija na satu. Učenici su naučili na koji način se kornjače razmnožavaju, hiberniraju i koja je njihova važnost u cjelokupnoj bioraznolikosti nekog staništa. Ovom radionicom učenici su potaknuti na razmišljanje te im je probuđena svijest o važnosti skladnog suživota sa životinjama.

Autor teksta i slike: Maja Barić, prof.bio.kem., mentor